Fenomenologia

Jest taka mała dziewczynka, która zaskakująco dużo wie. Bardzo pomocna, choć kapryśna. Nie przybędzie na zawołanie, jak dzikie stworzenie czaić się będzie na zupełną ciszę, kiedy nic – żadne hałaśliwe roszczenie czy choćby delikatny zamiar – jej nie spłoszy. Dopiero jak się już zrobi pustka, to sama przychodzi i wtedy coś szepnie. A jak szepnie, to jakby w głowie jupitery rozbłysnęły.

Mówią na nią Wgląd, tak z męska, bo w czasie patriarchatu wszystko co najlepsze faceci wrzucają do swojego worka. Ale bez wątpienia, swoją subtelnością, ulotnością, płynnością – Wgląd jest kobietą.

Jest jeszcze starsza siostra Wglądu. Intuicja. Ona jest zawsze obok Ciebie, podpowiada w sprawach błahych i ważnych, dyskretnie, tylko trzeba nauczyć się ją słyszeć. Warto o niej tu wspominać? No warto. To Intuicja ma sposób, jak do nas mówić, miejscówkę w naszej głowie, przez którą do nas szepce i jak trzeba, zrobi miejsce, by Wgląd mógł swoje powiedzieć. Bez Intuicji nie usłyszysz Wglądu. A bez Wglądu skazani jesteśmy tylko na to, co wiemy.

To Wgląd jest źródłem poznania w Ustawieniach Systemowych. To dzięki niemu możemy docierać do tego, co ukryte. Do prawdy, do której utartymi szlakami rozumowego poznania pewno nigdy byśmy nie dotarli.

Cytując Berta Hellingera: „Głęboki wgląd nie jest tym, co można osiągnąć, nie da się go nauczyć. Głęboki wgląd zostaje nam dany, ukazuje się nam. […] Wiedzę zdobywasz poprzez pewien rodzaj rezygnacji. Zamiast chwytać, robisz krok w tył. […]. Otwierasz się na to, jaka ta osoba dokładnie jest. Albo otwierasz się na sytuację dokładnie taką, jaka ona jest. […] I nie masz w tym żadnej intencji, żadnego lęku i czekasz. Nagle głęboki wgląd zostaje ci dany, pokazuje ci się. Przychodzi z zewnątrz, nie z wewnątrz. Nagle zaczynasz pojmować znaczenie.”*

Bert Hellinger nazywa to poznanie podejściem fenomenologicznym. A zaraz potem dodaje „ale zapomnijcie to słowo”.
Ale mi ono utkwiło, chociaż zamiast Fenomenologią wolę nazywać ją zwyczajnie Fenią.

Chcesz usłyszeć opowieść o Feni? Kliknij ten link poniżej. A może to historia bardziej o jej siostrze? O Intuicji?

Fenia

 

*Źródło: Bert Hellinger o podążaniu ścieżką wglądu, tłumaczenie Anna Choińska.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *